Magyarság Háza Galéria, 1051 Budapest, Nádor utca 17.   |   Rendezvényszervezés: + 36 1 795 66 06

A Magyarság Háza programjaira az előzetes regisztráció javasolt. Kérjük, hogy a regisztráció megkezdéséhez kattintson a kiválasztott programra! Tartalmas időtöltést kívánunk!

MAGYARSÁG HÁZA IRODALMI SZALON EXTRA

14feb.18:0019:00MAGYARSÁG HÁZA IRODALMI SZALON EXTRASzőcs Anna: Édesanyám rózsafájaMagyarság Háza Galéria, 1051 Budapest, Nádor u. 17.

Regisztráció

Jelentkezés lezárva

Esemény részletei

Magyarság Háza Irodalmi Szalon Extra
Szőcs Anna: Édesanyám rózsafája
könyvbemutató
A szerzővel, Szőcs Anna csángó népi iparművésszel és Oláh-Gál Elvira erdélyi újságíróval, a könyv szerkesztőjével Iancu Laura József Attila-díjas magyar író, néprajzkutató beszélget.

Időtartam: 60 perc
Ajánlott életkor: 12+

Magyarság Háza Galéria
1051 Budapest, Nádor u. 17.
2025. február 14. (péntek), 18:00

A részvétel ingyenes. Előzetes regisztráció javasolt. Kérjük regisztrált vendégeinket, hogy helyüket legkésőbb a meghirdetett kezdési időpont előtt húsz perccel foglalják el! Nem regisztrált vendégeinknek a fennmaradó szabad helyek függvényében tudunk helyet biztosítani. Helyfoglalás érkezési sorrendben.

Kérjük regisztrált vendégeinket, hogy amennyiben nem áll módjukban részt venni az adott programon, úgy ezt a változást szíveskedjenek előzetesen írásban jelezni (https://magyarsaghaza.net/kapcsolat/). Ellenkező esetben 3 (három) elmulasztott rendezvényt követő 90 napon belül nincs lehetőség érvényes regisztrációra az adott e-mail címmel (címekkel) és/vagy névvel (nevekkel).
Megértésüket köszönjük. (Bővebb információ: Adatkezelési Tájékoztató Kivonat.)

„Elszakadás a családtól, a falutól, előbb fizikailag, azután lassan érzelmileg is”, majd „az idegen világ megszokása” – ennek az élethosszig tartó létfeladatnak a stációiba kapunk bepillantást Szőcs Anna könyvében, amely egyszersmind Oláh-Gál Elvira legújabb riportremekelése is. Beke György, Gazda József látomásos szociográfiái közé illő művel gazdagodott a moldvai magyarság közelmúltjának történelmét bemutató munkák tára. Mert a főszereplő, Szőcs Anna élettörténetében Pusztina, Pusztina történetében a romániai társadalomtörténet színe és fonákja is benne van. Az élettörténet ideiglenes, átmeneti és állandó állomásain (Pusztina, Brassó, Sepsiszentgyörgy, Budapest, Zánka) a mikrovilág is feltárul akkor, amikor Szőcs Anna a nyilvános, a személyes és a titkos életéből felfedi a felfedhetőt.
Lábbal a fékpedálon – de töretlenül tovább. Valahogyan így mutatja magát előttem ez az életmű. Életmű, hiszen erre az élettörténetre nem illik más jelző. Minden adott volt ahhoz, hogy elvesszen. Hogy a gyermekkor kétarcúságában ne higgyen a szeretet mindenhatóságában. Hogy a kommunizmus terrorjában a gonoszság megkeserítse. Hogy a kisebbség kisebbségeként fegyver vagy áldozat legyen. Hogy a családi gyászok kegyetlensége istenlázadóvá bomlassza. Hogy a hazaérkezése ne megérkezés legyen. Minden adott volt ahhoz, hogy ne sikerüljön.
Csakhogy Szőcs Anna élettörténete éppen arra szolgál példát, hogy minden adott volt ahhoz is, hogy sikerüljön. És sikerült. Isten felkínálta, Szőcs Anna elfogadta. Jó választás volt. Ezt már a történelem igazolja. Az a történelem, amely múltunk szégyenfoltja, amelynek elszenvedője a szolgált közösséggel együtt: túlélt. Ki gondolta volna, hogy Nekünk a legszebbik estét, Fekete gyászra festették ismét, hogy újra kell tanulnunk a túlélés szabályait és irgalmát, és hogy ebben a küzdelemben éppen a legkisebb magyar testvérközösségből származó Szőcs Anna élettörténete biztat minket arra, hogy – hitem szerint: Istennel – sikerülni fog.  (Iancu Laura)

Kérjük, olvassa el Általános Adatkezelési Tájékoztatónkat!

Időpont

2025. február 14. 18:00 - 19:00

Helyszín

Magyarság Háza Galéria

1051 Budapest, Nádor u. 17.