
Csak most tartjuk furcsának, de évtizedekkel ezelőtt általában arról az utcáról kapta nevét az ott található oktatási intézmény, amelyben áldásos tevékenysége zajlott. Így volt ez az első iskolámmal, a néhány évvel ezelőtt kapuját örökre bezáró Práter Utcai Fiúiskolával (bezzeg az úttörőcsapatának neve és száma is volt: 3877-es Kun Béla Úttörőcsapat), és ez történt a Mártonhegyi úton található általános iskola és gimnáziummal is.

A rendszerváltozás környékén aztán elsöpörték számaikkal és neveikkel együtt az úttörőcsapatokat, sok helyen viszont az iskola vette fel ünnepélyesen valakinek a nevét. Tamási Áron a tizenkettedik kerületben az Alkotás út 51. szám alatti házban lakott (tábla őrzi emlékét a ház kapuja mellett), özvegye, Ágota asszony még áldását tudta adni a megtisztelő ünnepségre, s így az iskola 1991-ben Tamási Áron nevét vette fel, még Farkaslakáról is érkeztek gyerekek a nagy eseményre.
A Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium bejáratánál elhelyezett szobor az íróról nem a világ legsikerültebb alkotása, de a tanulók megszokták, megszerették, dolgozatírás előtt megsimogatják, zord időben sapkát húznak a fejére, ballagáskor fényképezkednek vele.
Ennél azonban sokkal többet tudnak Tamási Áronról és Erdélyről a diákok, köszönhetően annak a szép hagyománynak, hogy – korábban önerőből, az utóbbi években pedig javarészt a Határtalanul Program keretében – már több osztály elutazhatott az író szülőfalujába. Ezt csak a Covid akadályozta meg az elmúlt években, de nincs veszve semmi, mert javában folyik már a programtervezés a következő tanévre, amely hivatalosan is az iskola, sőt az egész tankerület Tamási-éve lesz.
Horváth Gábor Miklós