Menü Bezárás

Jelszavuk: gyakorlat teszi a mestert

Nagyvárad környékén az egyetlen magyar nyelvű oktatási intézmény, a borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola a hozzá tartozó tagintézményekkel, a szentjánosi Lónyay Tivadar Nyolcosztályos Iskolával és óvodával, valamint a kisszántói óvodával együtt hároméves kortól biztosítja a gyermekek óvodai, elemi iskolai, általános iskolai, valamint szakközépiskolai, szakiskolai nevelését, oktatását, képzését. Az oktatás magyar nyelven folyik, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek a román, az angol és a német nyelv tanítására is. A negyvenfős tantestület kitűnő szakemberei a nyitottság, rugalmasság, tolerancia szellemében és az esélyegyenlőség megteremtésére törekedve készítik fel az életre a Bihar megye területéről, sőt annál távolabbról is érkező diákjaikat. Olyan tanárkollégájuk is van, aki egykor ebben az iskolában végzett. Az itt tanuló gyermekek és ifjak száma évről évre 550 körüli.

A Borsi Polgármesteri Hivatal megbízásából két évvel ezelőtt készült leírás így fogalmaz: „Épp csak belép az ember a borsi Tamási Áron Iskolába, meghökken az üveggel fedett előcsarnok modernségén, világosságán, tisztaságán.” Ezt a meghökkenést mi is megtapasztaltuk, amikor ez év őszén az iskolába betoppantunk. S ahogy a polgármesteri hivatal krónikását, éppen úgy vezetett körbe minket is Nagy-Máté Enikő igazgató és mutatta meg a földszinti laborokat, szaktantermeket.

Az iskola oktatási kínálatát 2017-ben bővítették, műszaki vonalon a mezőgazdasági szak mellett mechanikai és elektro-mechanikai osztályok is indultak duális oktatási formában. Az elektronikai szaklíceumi osztály 2009 óta működik, illetve van mezőgazdasági technikusi és kertészeti képzést biztosító szakiskolai osztály.

„Ez az iskola otthona elsősorban a szakmát tanulni vágyó gyerekeknek, de nem csak. Előkészítő osztálytól esti tizenharmadik osztályig vannak diákjaink, akik több mint húsz településről érkeztek, sőt más megyékből is. A távolról érkező diákoknak internátusi ellátást biztosítunk. Számos céggel kötöttünk partnerszerződést a szakmai gyakorlatok megszervezésére. Mezőgazdasági szakon több mint harmincöt, a műszaki oldalon pedig több mint húsz céggel van szerződésünk, úgy a duális oktatási formában, mint a klasszikus szakoktatás számára. Jelszavunk: gyakorlat teszi a mestert” – hallhatjuk Nagy-Máté Enikő igazgató szavait az iskolát bemutató, az idei év elején készült kisfilmben. Ugyanitt elhangzik, hogy az iskola nagyon sok szakmai versenyen vett részt, 2015-ben és 2017-ben például ők képviselték Romániát a Luxemburgban és Németországban rendezett európai agrárolimpián. Évente részt vesznek a Debreceni Tudományegyetem által szervezett természettudományos, illetve mezőgazdasági szakmai versenyen.

„A XXI. század helyi és globális kihívásainak megfelelően alakítottuk ki oktatási kínálatunkat, ezért alapoztunk a mezőgazdaságra mint a vidékfejlesztés egyik alapvető ágára, illetve az iparra, hiszen itt a nagyváros szomszédságában nagyon sok ipari park, ipari létesítmény van, és szükség van a jól képzett munkaerőre. Úgy gondolom, hogy sikeresen tudjuk diákjainkat felkészíteni mind a két nagy területen” – tette hozzá az intézményvezető.

„Jó fejek a tanárok, az iskola szép, rendben van tartva, a környéke is nagyon szép. A praktikán is jól érzem magam, mivel a friss levegőn lehetünk és változatos fizikai munkát végezhetünk.” „Szeretek ebbe az iskolába járni, a tanárok is nagyon jók és sokat lehet tanulni. Nagyon jól érzem itt magam.” „Örülök, hogy a borsi iskola diákja lehetek” – ezeket pedig a tanulóktól hallhatjuk a kisfilmben.

Az intézményben esti tagozatos felnőttoktatás is működik, amire egyre nagyobb az igény azon felnőttek részéről, akik valamikor abbahagyták a tanulmányaikat és most szeretnék befejezni. Kilencediktől kezdve vannak ilyen, felerészt mezőgazdasági, felerészt elektrotechnikai osztályok. „Tizenegyedik osztálytól nagyobb az igény. Az egészségügyi krízishelyzet és a munkahelyek bizonytalansága elgondolkodtatja az embereket, hogy bizony mégis szükség lenne a szakvégzettségre” – magyarázza az igazgató.

Az iskola működésének minden tárgyi feltételét a polgármesteri hivatal biztosítja.

Több, az iskola számára büszkeségre okot adó alkalmat szóba hozhatnánk, ezek közül kettőt említünk meg: Böcskei László nagyváradi megyéspüspök és a Caritas Catolica vezetősége 2019. február 14-én elismerő oklevélben részesítette a segélyszervezet azon önkénteseit, akik a megelőző évben kiemelkedő munkát végeztek, köztük Hoffman Andrea pedagógust és a borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola közösségét is az idősotthonban élők környezetének rendszeres ápolásáért, szebbé tételéért.

Ez év novemberében pedig, az I. Bihar Megyei Pedagógusesten, amelyet a Magyar Nyelv Napja alkalmából a Szigligeti Színházban rendeztek meg, a tanintézmény több munkatársa is díjban részesült: Bartis-Geszti Ivett átvette a fiatal, tehetséges pályakezdő pedagógusoknak létesített díjat (a két kitüntetett között ő volt az egyik), a már nyugdíjas Worsek Kornélia negyvenéves pedagógusi munkáját pedig életműdíjjal jutalmazták. A harmincéves Magyar Pedagógus Szövetség ez alkalomból oklevelekkel ismerte el a pedagógusi és igazgatói munkákat is, köztük Nagy-Máté Enikő igazgatóét.

Bartis-Geszti Ivett, Szabó Andrea és Krizsan Tünde ez év szeptemberében a következőket adták hírül az iskola közösségi oldalán: „A 125 éve született Tamási Áronra, iskolánk névadójára emlékeztünk 2022. szeptember 20-án. A borsi kultúrotthon megtelt a helyi és a szentjánosi iskola tanulóival. 10 csapat, összesen 60 diák mérettette meg tudását és kreativitását az irodalmi vetélkedőn. A versenyről senki sem távozott üres kézzel: az első három helyezett csapat oklevelet és ajándékcsomagot kapott, és mindegyik versenyzőnek emléklap és édesség volt a jutalma.” Az eseményt Bartis-Geszti Ivett, Erős Zsuzsanna és Szabó Andrea magyartanárok szervezték.

Névadójuk emléke előtt nem most tisztelegtek először és nem is utoljára. Az író szülőfalujával is szoros kapcsolatot ápolnak, küldöttségük ez év június 5-én a Nemzeti Összetartozás Napi rendezvényen is képviseltette magát Farkaslakán. Vezérelvük az a tamásiároni gondolat, amelyet az iskola aulájának falán is elhelyeztek: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.”

Az iskola közösségi oldala itt érhető el:
https://www.facebook.com/LiceulTehnologicAgroindustrialTamasiAron

YouTube-csatornája pedig itt:
https://www.youtube.com/@tamasiaronmezogazdasagiesi5540

Varga Gabriella

X
X