Magyarság Háza Galéria, 1051 Budapest, Nádor utca 17.   |   Rendezvényszervezés: + 36 1 795 66 06

A Magyarság Háza programjaira az előzetes regisztráció javasolt. Kérjük, hogy a regisztráció megkezdéséhez kattintson a kiválasztott programra! Tartalmas időtöltést kívánunk!

MAGYARSÁG HÁZA IRODALMI SZALON

23jan.18:0019:00MAGYARSÁG HÁZA IRODALMI SZALONTONYAranytíz Kultúrház, Nagylovag terem, 1051 Budapest, Arany János utca 10.

Esemény részletei

TONY 
„Szeressétek egymást és tiszteljétek atyátok emlékét…” 
gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia visszaemlékezései férje fogságáról és haláláról 

A TONY című irodalmi est az 1848-as forradalom és szabadságharc hőseinek és mártírjainak, azon belül is egy példaértékű házaspárnak, Antóniának és Lajosnak kíván méltó emléket állítani. 
Az előadás egy visszaemlékezést tár elénk a történelmi nőalak életútjára: gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia, akit a társaságban Tonynak hívtak, emlékképekben meséli el életét a nézőknek. 
Az önálló irodalmi estben az élő színészi játékot zenei betétek és hangbejátszások egészítik ki: rekonstruált hangfelvételek (Lautzendorf százados és Kempten altábornagy, valamint Trattner ezredes, Altmann alezredes és Reichardt őrnagy, illetve Batthyány Lajos szövegei) gazdagítják a vizuális élményt és a virtuális utazást, melyek nem csupán a történetet teszik hitelessé, de valóságosabbá varázsolják a nézők számára az eseményeket. 
Az első jelenetben Tony olyan idős asszonyként lép a közönség elé, aki már visszavonult a nyilvánosság elől és gyermekei számára írja meg visszaemlékezéseit 1882. október 6-án, Dákán, férje fogságáról és haláláról. Ekkor épp 66 éves, tehát 33 éve vesztette el férjét. A további jelenetekben elevenednek meg ismerkedésük, házasságuk, a pozsonyi és a pesti társasági élet, Lajos politikai pályájának részletei, valamint a forradalom és a szabadságharc, a küzdelem, a bukás és a megtorlás, a kivégzés eseményei. E részekben a kezdetben fiatal Tony fokozatosan, folyamatosan öregszik, idősödik a saját élettörténetével, ahogy előrehalad a visszaemlékezésben. Az előadás utolsó jelenete, a finálé visszatér a kezdő (1882. október 6., Dáka) jelenetbe, így alkotván keretet a történetmesélésnek. 
Az önálló irodalmi est alapját a JEL Könyvkiadó által 2008-ban kiadott „Batthyány Lajos emlékezete – gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia visszaemlékezései férje fogságáról és haláláról” című könyv és hangoskönyv alkotja. 
Az est egy modern királynőnek kíván élő emléket állítani, aki a MEGBOCSÁTÁS jelképe. Élettörténete, ez az időtlen női sors arra hívja fel a figyelmünket, hogy sose felejtsük el: mindaz, ami vele történt, bármikor bármelyikünkkel megtörténhet! Az egyszemélyes produkció azonban semmiképpen sem magányos, komor, depressziós hangvételű – sokkal inkább egy végtelenül erős és erkölcsös, kitartó és intelligens asszony példáját bemutatva ad erőt, hitet és bíztatást a nézőnek. 

Tony: Horváth Lili, Jászai Mari-díjas színésznő 
Dramaturg-rendező: Tollár Mónika 
Látvány- és jelmeztervező: Vesztergombi Anikó 
Zeneszerző: Grósz Arthur Valentin 
Produkciós vezető: Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnöke 

Időtartam: 60 perc 

A részvétel ingyenes. Előzetes regisztráció javasolt: regisztracio@magyarsaghaza.info. A regisztráció a Magyarság Háza elfogadó válaszlevelével aktiválódik. Helyfoglalás érkezési sorrendben. Kérjük regisztrált vendégeinket, hogy helyüket legkésőbb a meghirdetett kezdési időpont előtt húsz perccel foglalják el! Nem regisztrált vendégeinknek a fennmaradó szabad helyek függvényében tudunk helyet biztosítani. További információ: info@magyarsaghaza.net  
 
Kérjük, olvassa el https://magyarsaghaza.net/wpcontent/uploads/2022/02/8_2021_altalanos_adatkezelesi_tajekoztato-5.pdf linken található Adatkezelési Tájékoztatónkat! 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük