Menü Bezárás

2024. május

14máj.18:0019:20MAGYARSÁG HÁZA FILMKLUBA Millenniumtól Trianonig I-IV. – Andrási Attila dokumentumklipje18:00 - 19:20 1051 Budapest, Nádor u. 17.

Regisztráció

Jelentkezés lezárva

Esemény részletei

Magyarság Háza Filmklub
A Millenniumtól Trianonig I-IV.
Andrási Attila dokumentumklipje

Időtartam: 80 perc
Ajánlott életkor: 14+

Magyarság Háza Galéria
1051 Budapest, Nádor u. 17.
2024. május 14. (kedd), 18:00 
 
A részvétel ingyenes. Előzetes regisztráció javasolt. Kérjük regisztrált vendégeinket, hogy helyüket legkésőbb a meghirdetett kezdési időpont előtt húsz perccel foglalják el! Nem regisztrált vendégeinknek a fennmaradó szabad helyek függvényében tudunk helyet biztosítani. Helyfoglalás érkezési sorrendben. 
 
Az első részből kiderül, hogy a millenniumi Magyarország problémái között a legnagyobb egyrészt a külvilágból, és az európai népek közösségéből való kikapcsolódás, másrészt a magyarságnak és a nemzetiségeknek, akkor két egyenlő erejű tényezőnek egymással való szembeállítása volt. Mikor a századfordulón a magyarság arányszáma már a lakosság felét elérte, mindenki biztosra vette, hogy meggyorsul a magyarosodás üteme és azoknak lesz igazuk, akik Nagy Lajos és Mátyás király birodalmának visszatéréséről álmodoztak. A baj mindössze az volt, hogy ezt mások is észrevették, és minden oldalról az ezredik születésnapját ünneplő gazdag birodalom felé fordították tekintetüket, mely a külvilágtól elzárkózva ismeretlen szigetnek látszott az európai politika megmozdult hullámai között. 
 
A második rész az európai helyzet gyökeres átalakulásának kezdetéről szól 1896 és 1906 között. Bánffy Dezső báró miniszterelnök, valamikor Erdély legerősebb kezű főispánja 1896 őszén olyan választást tartatott, melyben erős visszahatást keltő módon szerezte meg a többséget a kiegyezés alapján álló szabadelvű pártnak. Az ellenzék Bánffy megbuktatására törekedett és ez sikerült is neki. Széll Kálmán lesz az új miniszterelnök. Olyan erős volt a magyar állam és a magyar kormány helyzete, hogy Ferenc Ferdinánd trónörökös elszorult szívvel kérte a miniszterelnököt és kiolthatatlan hálaérzetet fogadott neki, ha Chotek Zsófia grófnővel tervezett házasságában segítségére lesz. A század utolsó évében mindenki szeretettel emlékezett meg a keresztény Magyarország kilencszázadik évfordulójáról. 
 
A harmadik részből kiderül, hogy Németország, Ausztria-Magyarország és Itália hármas szövetségének megújításán kívül mire készül az európai béke és a monarchia megtartásáért Goluchowsky Agenor közös külügyminiszter és Apponyi Albert, és miképp mozgósította e célok érdekében kiterjedt franciaországi kapcsolatrendszerét Ugron Gábor. Hogyan alakul a Monarchia helyzete az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején, mit jelent a hármasszövetség, illetve hogyan járul hozzá az akkori európai béke és egyensúly megteremtéséhez többek között Apponyi Albert gróf, Goluchowsky Agenor gróf, II. Miklós cár, Széll Kálmán, Ferenc Ferdinánd. Feltűnik a politika egén a székely származású Ugron Gábor is, aki jó francia kapcsolatokkal rendelkezett, illetve ekkor kerül középpontba Tisza István gróf is, aki a politikai térfélen Apponyi gróffal szemben helyezkedett el. Mit jelentenek ezek az emberek és tetteik a kiegyezés számára, a Monarchia jövőjére nézve? 
 
A negyedik részben megmutatjuk azt a folyamatot, amikor Tisza István az 1867-es kiegyezést szerette volna megmenteni, a király és a magyar nemzet között addig létező összhangot helyreállítani, sajnos a harcot elveszítette. Ezen a ponton két világ csapott össze, és a pártok, az egész magyar közélet keretei felbomlottak. Az obstrukció letörése végett Tisza párhuzamos üléseket rendelt el, ezért Apponyi vezetése alatt sokan az ellenzékhez csatlakoztak. A rend teremtésével a parlamenti munkát akarta megmenteni, de már késő volt a nemzeti politika építő munkájára. A nemzet, habár maga sem tudta, hogy mire készül, a külső erők elleni védekezésre készült. 
 
Szereplők: Csizmadia Gergely, Csomor Csilla, Dóczy Péter, Kákonyi Tibor, Krizsik Alfonz, Papp Annamária, Stelly Zsófia, Szabó-Sipos Barnabás, Szemerédi Bernadett, Széplaky Géza 
Dramaturg: Szigeti Réka 
Vezető operatőr: Halper János 
Rendező: Andrási Attila

Kérjük, olvassa el https://magyarsaghaza.net/wp-content/uploads/2023/03/Adatkezelesi_Tajekoztato_Kivonat_Rendezveny_Regisztracio_Magyarsag_Haza_Nonprofit_Kft_220823.pdf linken található Adatkezelési Tájékoztatónkat! 

Időpont

2024. május 14. 18:00 - 2024. május 14. 19:20

Helyszín

Magyarság Háza Galéria

1051 Budapest, Nádor u. 17.

X
X