Az előadás során a legnagyobb muravidéki magyar falu, Dobronak mezőváros 20. századi történetén keresztül kerül bemutatásra az egész Muravidék történelmét mélyen meghatározó kivándorlás. Az előadó konkrét családtörténeteken keresztül mutatja be a három nagy kivándorlási hullámot, azok okait és következményeit, amelyek alapjaiban befolyásolták a vidék és konkrét esetben Dobronak település népességfejlődését. Az említett települést és a Mura mentét az első kivándorlási hullám a 20. század elején érte el, a másodikat a két világháború közötti időszakra tehetjük, míg az 1960-as években indult el a harmadik nagyarányú elvándorlás, mely kezdetben a tengerentúli országokba (különösen Ausztráliába), majd a nyugat-európai országokba (a „gasterbeiterizmus”) irányult.
A Magyarság Háza rendhagyó tanórái a Határtalanul! program keretében valósulnak meg. A pályázatok elbírálásánál plusz egy pontot jelent az utazó diákok részvétele a rendhagyó órák egyikén.
Kérjük, olvassa el a https://magyarsaghaza.net/wp-content/uploads/2022/02/8_2021_altalanos_adatkezelesi_tajekoztato-5.pdf linken található Adatkezelési Tájékoztatónkat!